Start Laboratoria Przyszłości
Szkoła posiada sprzęt do wykonywania m.in. fotografii portretowej. Jest to jedna z najciekawszych i najprzyjemniejszych dziedzin fotografii. To pretekst do spotkań z koleżankami i kolegami w innej formie. To bliski kontakt oraz praca wyobraźni w kreowaniu czyjegoś wizerunku, patrzeniu i pokazywaniu innych. Na zajęciach staraliśmy się pokazać osobisty portret osoby, jej świat i wyjątkowość. Na zajęciach uczyliśmy się swobodnie pracować z modelem, wykorzystywać tło, wnętrze i różne rodzaje światła, by uzyskać określony efekt. Dowiedzieliśmy się, jakich błędów nie popełniać, by portretowani zawsze dobrze wychodzili na zdjęciach.
Renata Czachoń
20.12. 2024r. w świątecznej atmosferze uczniowie uczestniczyli w wigilijnych spotkaniach klasowych ze swoimi nauczycielami. Zakończeniem tego dnia był Szkolny Festiwal Kolęd i Piosenek Świątecznych. Każda klasa zaprezentowała wybrany przez siebie utwór. Uczniowie mieli też okazję wykazania się wiedzą na temat świątecznych zwyczajów udzielając odpowiedzi na wylosowane pytania w quizie świątecznym. Uczniowie korzystając z aparatu zakupionego w ramach LP wykonali zdjęcia tej uroczystości.
Dnia 24 października 2024r. klasy drugie poznawały zasady pracy z pociągiem Intelino. Na początku ustaliliśmy zasady bezpiecznej pracy i podzieliliśmy się na dwie grupy. Każda grupa dostała swój zestaw torów, kolorowe płytki oraz pociąg z wagonikiem. Zadaniem każdej grupy było poprawne wykonanie zadań zleconych przez nauczyciela. Korzystając z kolorowych płytek uczniowie programowali pociąg np. przyśpieszenie, zwolnienie lub zatrzymanie pociągu, odczepianie wagoniku itp. Zabawa była przednia.
Dzieci podczas zabawy uczyły się programowania wykorzystując nowoczesne technologie w praktyce.
Na lekcji geografii podczas krótkich warsztatów uczniowie klasy 7B odkryli fascynujący świat geologii. Poznali i dotknęli skamieniałości z różnych er i okresów. Odwiedzając cztery stanowiska geologiczne, odczytywali sekrety Ziemi zapisane w skałach i skamieniałościach.
Za pomocą wizualizera Epson mogli zobaczyć skały w powiększeniu, zauważyć różnicę w budowie skał magmowych i przeobrażonych.
Wykorzystali również smartfona połączonego z gimbalem FeiyuTech Vimble One. Wykonywali za ich pomocą zdjęcia i filmiki organizmów dawnych zwierząt i roślin, które są ważnym źródłem informacji o historii życia na Ziemi.
opiekun Renata Czachoń
W piątek 27 września, na zajęciach rozwijających w klasie 5A, wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach inicjatywy Laboratoria przyszłości. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda pracowała ze swoim zestawem Pociągu Intelino Smart Train.
Zajęcia z pociągiem pozwoliły, wykorzystując najnowszą technologię w dziedzinie robotyki, sterować nim zdalnie za pośrednictwem dostępnej aplikacji. Uczniowie stosowali ukryte czujniki i tworzyli polecenia bezpośrednio na torach za pomocą kolorowych listew. Deska rozdzielcza pociągu (w tablecie) pozwoliła zastosować szereg funkcji zdalnego sterowania. Intuicyjny edytor Snap pozwalał tworzyć polecenia i programować zachowanie pociągu.
Uczniowie uczyli się programowania w zabawnej grze i próbowali wykorzystywać nowoczesne technologie z doświadczeń codziennego życia. Bardzo chętnie podejmowali próby tworzenia ciekawych rozwiązań tym bardziej, że w tym czasie nauka stała się także zabawą.
Jadwiga Romankiewicz