Szkoła Podstawowa nr 12 im. Konstantego I. Gałczyńskiego

w Szczecinie

nprcz belka men bn ik nck kolor rgb

logo Laboratoria Przyszłości poziom białe Zrzut ekranu 2025 03 05 195834

PE logo

                    

 
A- A A+
 

Projekt edukacyjny „Ty i ja na ścieżce zdrowia” to inicjatywa, która łączy edukację, aktywność fizyczną i kulturę. Jest on starannie zaplanowany i obejmuje różnorodne działania dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań. To nie tylko nauka o zdrowiu, ale także świetna okazja do integracji, rozwijania pasji i budowania pozytywnych nawyków na co dzień.

Projekt jest kompleksowy i angażujący. Uczniowie mają szansę nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną – poprzez konkursy, wycieczki, zajęcia praktyczne i wyzwania. Działania takie jak promowanie zdrowego odżywiania, nauka pierwszej pomocy, aktywność fizyczna, a także poznawanie lokalnego dziedzictwa i kultury, tworzą wartościową całość.

Ważne jest, że projekt nawiązuje do dziedzictwa kulturowego i patriotyzmu lokalnego, co pomaga uczniom zbudować silniejszą więź z ich otoczeniem. Proponowany przeze mnie projekt edukacji zdrowotnej „Ty i ja na ścieżce zdrowia” skierowany był do wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Realizowany był w roku szkolnym 2024/2025 w II semestrze w ramach zajęć wychowanie do życia w rodzinie i zajęć rozwijających, plastyki oraz matematyki (Mateusz Michalak), na rajdach (Monika Fabisiak-Nigbor) oraz w klasie I (Lidia Teleman). Przewidziane treści programowe umożliwiają uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, pobudzają do myślenia i poszukiwania, a przede wszystkim motywują do działania. Tematy zajęć ukierunkowane są na kształtowanie właściwej postawy ciała, racjonalne odżywianie, przestrzeganie zasad higieny osobistej, profilaktykę zdrowia, pierwszą pomoc, bezpieczeństwo w kontaktach z obcymi, jak również zapoznanie dzieci z rodzajami uzależnień i konsekwencjami stosowania różnych używek. W realizacji tego projektu zaplanowane zostały różne konkursy plastyczne, quizy z wiedzy, spotkania z pedagogiem szkolnym oraz wywiady z osobami znanymi z dbania o zdrowie. W ramach projektu zostanie wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.

Projekt podzielony był na kilka mniejszych podprojektów, którymi opiekują się koordynatorki/rzy.

Klasy 1- 4 - „Zdrowo jem - więcej wiem” Cel projektu: wzbogacenie wiedzy i umiejętności dzieci i rodziców na temat zdrowego odżywiania. Czas realizacji projektu: luty Grupa docelowa: dzieci i rodzice Projekt ukierunkowany jest na przygotowanie ulotek dla uczniów i ich rodziców oraz inne działania prozdrowotne.
Ty i ja na ciece zdrowia nr 1
Ty i ja na ciece zdrowia nr 2

Klasy 5 – 8 Propozycja na broszurę: opracować tygodniowy plan drugiego śniadania, „zamknąć go"

w kodzie QR, rodzic zeskanuje telefonem i może mieć gotową propozycję przygotowania drugiego śniadania.

Klasa 7 i 8 „Moda na zdrowie” Propozycje działań związanych ze zdrowym stylem życia w szkole.: promocja zdrowego stylu życia w szkole (ujęcie interdyscyplinarne). marzec /kwiecień 2025 Uczestnicy projektu: Obejmują wszystkich uczniów i pracowników szkoły, Promocja projektu: Wszystkie działania będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej szkoły. Plan realizacji projektu: przeprowadzona zostanie kontrola wagi uczniów (obliczanie BMI).
Ty i ja na ciece zdrowia nr 3

Klasy 6-8

“Rozmowy o zdrowiu z ciekawymi ludźmi”- Uczennice klasy 6-8 przeprowadzą wywiad, z ludźmi dbającymi o zdrowie, nagrają wywiad za pomocą aparatu CANON.
20250319 09245520250319 092711

Klasa 1 – opiekun Lidia Teleman

Szukamy związków naszego osiedla z morzem. Spacer po okolicy.
Wędrówka trasą Ahoj przygodo- morska trasa Szczecina Wizyta w Centrum Zeglarskim w Dąbiu- propagowanie idei spędzania wolnego czasu na wodzie- żeglarstwo.

Klasa 3 - opiekun Monika Fabisiak-Nigbor
Styczeń 6 - lodowisko z rodzicami, kl. 1-7 (zuchy, harcerze)
Uczniowie z klas 1-7 wraz ze swoim rodzeństwem I rodzicami wzięli udział w wyjściu na lodowisko Lodogryf w Szczecinie. Wspólne spędzanie czasu na lodowisku pozwoliło na wzmocnienie relacji rodzinnych oraz pokazanie sposobu na aktywne spędzanie czasu.
Styczeń 25 - lodowisko z rodzicami, kl. 3
Rodzice wraz z uczniami z klasy 3a oraz wychowawczynią p. Moniką NIgbor-Fabisiak uczestniczyli we wspólnym wyjściu na lodowisko. Uczniowie w zależności od swoich umiejętności łyżwiarskich, albo przezwyciężali strach jazdy na łyżwach, albo  doskonalili swój styl jazdy. Wyjście wzmocniło relacje klasowe i rodzinne uczniów.
Styczeń - cykl zbiórek o pierwszej pomocy, zdobywanie sprawności Ratownika kl. 4-7 (harcerze) plus oddział przedszkolny
Harcerze w styczniu zdobywali sprawność Ratownika podczas zbiórek utrwalali umiejętniości: dbania o bezpieczeństwo soje I poszkodowanego, wzywania pomocy, układania w pozycji bocznej I bezpiecznej. Każdy uczestnik zbiórki posiada swoją własną apteczkę osobistą z: rękawiczkami, bandażem, gazą. Podczas symulacji wzywali pomoc, ratowali osoby z udarem, poparzeniem, krwotokiem oraz omdleniem. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają mniejszą barierę przy udzielaniu pierwszej pomocy.
Luty 3-7 - półkolonie szkolne kl. 1-4
Uczniowie klas 1-4 wzięli udział w zorganizowanych Półkoloniach w czasie pierwszego tygodnia ferii. Poznali sposoby aktywnego spędzania czasu w Szczecinie. Brali udział w wycieczkach do Kids Areny, kręgielni, wyjściu do kina I teatru oraz na warsztaty do Biblioteki Publicznej.
Luty 9-15 - zimowisko w Częstochowie kl. 1-7 (zuchy, harcerze)
Uczniowie naszej szkoły należący do kółka zuchy I kółka harcerze w drugim tygodniu ferii wyjechali na tydzień do Częstochowy, gdzie poznawali kulturę, tradycję oraz zabytki Częstochowy. Brali udział także w zajęciach basenowych, grach terenowych oraz warsztatach w muzeum górnictwa czy archeologii.
Luty  - gra terenowa  po Podjuchach kl. 4-7 (harcerze)
Podczas zajęć koła harcerzy uczniowie brali udział w grze terenowej po Podjuchach odnajdując ważne dla mieszkańców Podjuch miejsca tj. Poczta, Dworzec PKP Szczecin Podjuchy, Rada Osiedla, przychodnia.
Luty - zajęcia o pierwszej pomocy kl. 3
W ramach projektu odbyły się zajęcia pierwszej pomocy . Uczniowie klasy 3a rozmawiali o tym jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy, jak wezwać pomoc oraz ćwiczyli poprawne sprawdzanie oddechu.
Marzec - biwak z rajdem sobotnim po Puszczy Wkrzańskiej kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
Uczniowie wzięli udział w rajdzie po Puszczy Wkrzańskiej. W czasie rajdu wspierała ich przyjaciółka mucha, która  obchodziła urodziny. Na punktach trzeba było zaśpiewać piosenkę Skladów o wiośnie, nakarmić kulkami pająka oraz zbudować szałas.
Marzec - poznawanie zawodu kolejarza, poznawanie Polski. Sprawność kolejarza kl. 1-3 i kl. 4,6 (zuchy) plus oddział przedszkolny
W marcu uczniowie oddziału przedszkolnego i klas 1-6 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Kolejnictwa na Pomorzu Zachodnim. Poznali historię kolei, zobaczyli pierwsze parowozy. Dowiedzieli się jakie zadania ma kolejarz. Zobaczyli miejsce szkolenia kolejarzy.
Kwiecień - sadzenie jadalnych roślin i hodowanie np. sałaty, pomidorów kl. 4-7 (harcerze)
W kwietniu nasi harcerze sadzili w doniczkach słoneczniki, którymi się zajmowali. A na początku maja posadzili drzewa owocowe na stanicy harcerskiej w Zdrojach.
Kwiecień - rajd po Puszczy Wkrzańskiej kl. 4-7 (harcerze)
Harcerze wyruszyli na rajd po Puszczy Wkrzańskiej. Zaczęli swoją przygodę na Jeziorze Głębokim okrążając je, a następnie szlakiem żółtym i niebieskim dotarli do Polany Harcerskiej, gdzie ułożyli ognisko i upiekli kiełbaski.

Maj - zajęcia o zdrowym trybie życia, wykonanie zdrowych kanapek kl. 4-7 (harcerze)
Podczas zbiórki harcerze poznali Piramidę Żywienia. Dowiedzieli się faktów i mitów odnośnie zdrowego odżywania. Na koniec podzieleni na zespoły przygotowali zdrowe potrawy: tortille, kanapki oraz sałatki warzywne.
Maj - zdobywanie sprawności olimpijczyk, poznanie olimpijczyków, dyscyplin olimpijskich kl. 1-3,  (zuchy) plus oddział przedszkolny
W maju zuchy, czyli uczniowie klas 1-3 poznawali sylwetki olimpijczyków polskich. Dowiedzieli się także co oznaczają koła w logo Igrzysk Olimpijskich. Brali udział w niektórych dyscyplinach sportowych. Zorganizowali turniej rzutu dyskiem i gry w Babingtona.
Maj - rodzinny rajd po Puszczy Bukowej kl. 3
W maju klasa 3a wraz z rodzicami wyruszyła na skraj Puszczy Bukowej, gdzie zorganizowała wspólnie Dzień Rodziny. Dzieci wspólnie z rodzicami przeszli się od Jeziora Szmaragdowego do miejsca ogniskowego. Tam rozpalili ognisko. Uczniowie klasy 3 zbudowali szałasy.
Czerwiec - turniej sportowy harcerze organizują zuchom kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
W czerwcu odbył się turniej sportowy organizowany przez kółko zuchy dla kółka harcerzey. Zuchy przygotowały konkurencje typu: labirynt, sztafeta oraz zbijak. Następnie wszyscy kółka zuchy i kółka harcerzy wzięli udział w zawodach sportowych.
Czerwiec - biwak pod namiotami na skraju Puszczy Bukowej, kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
W czerwcu uczniowie klas 1-7, którzy należą do kółka zuchy i kółka harcerze wzięli udział w nocowance na stanicy hufca pod namiotami. Wspólnie siedzieli wieczorem przy ognisku śpiewając piosenki i podsumowując swoje przygody z tego roku. Rano wyruszyli na grę harcerską po Puszczy Bukowej poznając legendy puszczy oraz pomniki przyrody.  Zagrali w podchody miedzy ekipami.
Czerwiec - wycieczka jednodniową do Poznania kl. 3
23 czerwca 2025r. klasy 3a i 3b wyruszają na wycieczkę pociągiem do Poznania. NA miejscu oprowadza nas przewodnik opowiadając o zabytkach poznańskich. Będziemy pod ratuszem słuchać hymnu Poznania oraz oglądać słynne koziołki. Następnie weźmiemy udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie poznamy gwarę poznańską i wykonamy rogale.
Sierpień obóz i kolonia zuchową w Siamoszycach pod Krakowem. kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
Szykujemy się na obóz letni w sierpniu. Będziemy tam wędrować szlakiem orlich gniazd. Zwiedzać pozostałości po zamkach oraz poznawać historię naszego kraju. Ostatniego dnia obozu będziemy w Krakowie pod pomnikiem Smoka Wawelskiego i na Zamku na Wawelu.
202502 gra terenowa po Podjuchach202503 rajd po podjuchach202503 rajd rodzinny po puszczy Wkrzanckiej202504 zawd kolejarza202506 biwak pod namiotami202506 biwak pod nmaiotami120250623 WycieczkadoPoznania

 

 

 



W dniach od 05.06.2024r. do 12.06.2024r. na lekcjach techniki, przyrody i biologii w klasach IV, V, VI poza programem nauczania zajmowano się omawianiem zdobyczy naukowych Mikołaja Kopernika.
Celem zajęć było poznanie narzędzi jakie skonstruował do badań Kopernik, jak się nimi posługiwał, jak opisał swoją teorię heliocentryczną wszechświata. Ponadto poznano życiorys naszego astronoma i jego rękopis. Rok 2023 w Polsce był rokiem Kopernika z uwagi na 550 rocznicę urodzin, a my w roku 2024 również poświęciliśmy czas na lekcjach, aby przybliżyć postać oraz porównać dawniejsze wyniki nauki do czasów obecnych.
Zwieńczeniem zajęć było obejrzenie filmów edukacyjnych pt.,, Astronomia Kopernika- Astronarium odc.24’’,, Mikołaj Kopernik- wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię’’, ,, Mikołaj Kopernik- lekcja dla klasy 4’’. Wiedza, którą zdobyli uczniowie poszerzyła ich horyzonty edukacyjne.
Opracowała- Jolanta Małecka
IMG 20240606 082016143IMG 20240606 082857183 HDRIMG 20240606 082922165 HDRIMG 20240606 092952097 HDRIMG 20240610 083604047 HDR

Podróże z Mikołajem Kopernikiem po Europie.

W klasach 7A i 7B odbyły się lekcje geografii związane z  postacią Mikołaja Kopernika z uwzględnieniem najistotniejszych momentów z jego życia oraz odkryć, których dokonał.

To już druga lekcja geografii przybliżająca tego znakomitego polskiego uczonego.

Na lekcjach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości oraz modele Układu Słonecznego wykonane za pomocą drukarki 3D w pracowni informatyki i robotyki.

Uczniowie zwiedzili wirtualnie Bolonie, Padwę i Rzym, nabyli wiedzę związaną z odkryciami Mikołaja Kopernika oraz  rozwinięli kompetencje kluczowe w zakresie kreatywności, samooceny, współpracy, rozwiązywania problemów, kompetencji cyfrowych i kompetencji społecznych.

                                                                                                                       Renata Czachoń
IMG 20231130 110305IMG 20231130 111212IMG 20231130 112353IMG 20231130 112651IMG 20231130 115538IMG 20231130 121110IMG 20231130 121519IMG 20231130 122340

Rok 2023 jest obchodzony jako rok Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 550 rocznica urodzin tego wielkiego astronoma. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy w naszej szkole, 30 października, odbył się międzyklasowy konkurs historyczno – matematyczny pod hasłem „Wędrówki z Mikołajem”.
W konkursie wzięło udział 5 klas, z poziomu V – VII, w 3 – osobowej reprezentacji. Uczniowie odpowiadali na pytania z quizu i rozwiązywali zadania. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Pod koniec konkursu, każda grupa, przedstawiła ciekawostki o Mikołaju Koperniku. Świadectwa uczestnictwa w konkursie wręczyła Pani wicedyrektor Jadwiga Romankiewicz. Przez cały czas konkursu towarzyszył nam nasz szkolny Mikołaj Kopernik, rozdający cukierki uczestnikom konkursu, Michał Stachowski z klasy VIII b. Jak przystało na najsłynniejszego torunianina, wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki w postaci pierniczków.
P1120399P1120396P1120394P1120410P1120412P1120420

 

 

Projekt edukacyjny „Śladami Kopernika”.

Rok 2023 uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej.

W związku z tym zespół matematyczno-przyrodniczo-informatyczny przygotował projekt składający się z kilku lekcji poświęconych Mikołajowi Kopernikowi.

Cel główny:

- budzenie szacunku do wielkiego Polaka

- poznanie osiągnięć Mikołaja Kopernika

- pokazanie wartości nauki i wiedzy.

Wrzesień

Lekcja geografii

Temat: Podróże po Polsce z Mikołajem Kopernikiem.

Cel lekcji:

-zapoznanie uczniów z osiągnięciami Mikołaja Kopernika

- poznanie miast w Polsce związanych z astronomem

- rozwijanie umiejętności wnioskowania

- pokazanie wartości nauki i wiedzy

- wykorzystanie sprzętu audio-video zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”

Lekcja została przeprowadzona w formie warsztatów. Uczniowie pracowali z multimediami i mapą Polski. Wykonywali zdjęcia miejsc w Polsce związanych z Mikołajem Kopernikiem.

Renata Czachoń
IMG 20230907 110152IMG 20230907 110227IMG 20230907 111016IMG 20230907 112109IMG 20230907 120033

Copyright by Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. © 2015. All Rights Reserved.