Start Projekt edukacyjny
W dniach od 05.06.2024r. do 12.06.2024r. na lekcjach techniki, przyrody i biologii w klasach IV, V, VI poza programem nauczania zajmowano się omawianiem zdobyczy naukowych Mikołaja Kopernika.
Celem zajęć było poznanie narzędzi jakie skonstruował do badań Kopernik, jak się nimi posługiwał, jak opisał swoją teorię heliocentryczną wszechświata. Ponadto poznano życiorys naszego astronoma i jego rękopis. Rok 2023 w Polsce był rokiem Kopernika z uwagi na 550 rocznicę urodzin, a my w roku 2024 również poświęciliśmy czas na lekcjach, aby przybliżyć postać oraz porównać dawniejsze wyniki nauki do czasów obecnych.
Zwieńczeniem zajęć było obejrzenie filmów edukacyjnych pt.,, Astronomia Kopernika- Astronarium odc.24’’,, Mikołaj Kopernik- wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię’’, ,, Mikołaj Kopernik- lekcja dla klasy 4’’. Wiedza, którą zdobyli uczniowie poszerzyła ich horyzonty edukacyjne.
Opracowała- Jolanta Małecka
Podróże z Mikołajem Kopernikiem po Europie.
W klasach 7A i 7B odbyły się lekcje geografii związane z postacią Mikołaja Kopernika z uwzględnieniem najistotniejszych momentów z jego życia oraz odkryć, których dokonał.
To już druga lekcja geografii przybliżająca tego znakomitego polskiego uczonego.
Na lekcjach wykorzystano sprzęt zakupiony w ramach projektu Laboratoria Przyszłości oraz modele Układu Słonecznego wykonane za pomocą drukarki 3D w pracowni informatyki i robotyki.
Uczniowie zwiedzili wirtualnie Bolonie, Padwę i Rzym, nabyli wiedzę związaną z odkryciami Mikołaja Kopernika oraz rozwinięli kompetencje kluczowe w zakresie kreatywności, samooceny, współpracy, rozwiązywania problemów, kompetencji cyfrowych i kompetencji społecznych.
Rok 2023 jest obchodzony jako rok Mikołaja Kopernika. W tym roku przypada 550 rocznica urodzin tego wielkiego astronoma. Dla uczczenia tej okrągłej rocznicy w naszej szkole, 30 października, odbył się międzyklasowy konkurs historyczno – matematyczny pod hasłem „Wędrówki z Mikołajem”.
W konkursie wzięło udział 5 klas, z poziomu V – VII, w 3 – osobowej reprezentacji. Uczniowie odpowiadali na pytania z quizu i rozwiązywali zadania. Zaangażowanie uczniów było bardzo duże. Pod koniec konkursu, każda grupa, przedstawiła ciekawostki o Mikołaju Koperniku. Świadectwa uczestnictwa w konkursie wręczyła Pani wicedyrektor Jadwiga Romankiewicz. Przez cały czas konkursu towarzyszył nam nasz szkolny Mikołaj Kopernik, rozdający cukierki uczestnikom konkursu, Michał Stachowski z klasy VIII b. Jak przystało na najsłynniejszego torunianina, wszyscy uczniowie otrzymali słodkie upominki w postaci pierniczków.
Projekt edukacyjny „Śladami Kopernika”.
Rok 2023 uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony rokiem Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma i twórcy teorii heliocentrycznej.
W związku z tym zespół matematyczno-przyrodniczo-informatyczny przygotował projekt składający się z kilku lekcji poświęconych Mikołajowi Kopernikowi.
Cel główny:
- budzenie szacunku do wielkiego Polaka
- poznanie osiągnięć Mikołaja Kopernika
- pokazanie wartości nauki i wiedzy.
Wrzesień
Lekcja geografii
Temat: Podróże po Polsce z Mikołajem Kopernikiem.
Cel lekcji:
-zapoznanie uczniów z osiągnięciami Mikołaja Kopernika
- poznanie miast w Polsce związanych z astronomem
- rozwijanie umiejętności wnioskowania
- pokazanie wartości nauki i wiedzy
- wykorzystanie sprzętu audio-video zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”
Lekcja została przeprowadzona w formie warsztatów. Uczniowie pracowali z multimediami i mapą Polski. Wykonywali zdjęcia miejsc w Polsce związanych z Mikołajem Kopernikiem.