Projekty edukacyjne są skierowane do dzieci i młodzieży klas IV – VIII oraz ich rodziców i dziadków.

Projekty służą odkrywaniu, dokumentowaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu małej, lokalnej historii oraz wspieraniu inicjatywy angażującej społeczność do działania poświęconemu pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury.

Cele projektów:

• budowanie szacunku, więzi i współodpowiedzialności za dziedzictwo kulturowe, wzmacnianie świadomości w zakresie jego wartości, potrzeby utrwalenia i podjęcia ochrony;
  • ukazanie wycinka historii rodziny jako cenne źródło wartości, wzorców i odniesień, które inspiruje do działań twórczych;
  • upamiętnienie dziejów i przywracanie pamięci lokalnej poprzez odkrywanie historii „małych ojczyzn” i jej zasobów źródłowych:
  • wzmacnianie więzi rodzinnych

Projekty mają za zadanie ukazanie historii lokalnej w sposób ciekawy i nowatorski.

1. „Niemi bohaterowie naszej rodziny”.

Czas realizacji: wrzesień – grudzień 2019 r.

Forma realizacji:

Opisać, przedstawić przedmiot, drobiazg w formie zdjęć, krótkiego film typu vlog, prezentacji, wywiadu, opowiadania itp. .który jest dla rodziny cenny ze względu na historię dalszą i bliższą.

1. „Moje ulubione miejsce w Szczecinie”.

Czas realizacji: marzec – maj 2020 r.

Forma realizacji:

Opisać, przedstawić ulubione miejsce w Szczecinie (Podjuchach), w formie zdjęć, krótkiego film typu vlog, prezentacji, wywiadu, opowiadania itp.

Zachęcam rodziców i dziadków do wzięcia udziału w w/w projektach.

Opiekun Renata Czachoń

W roku szkolnym 2018/2019 odbyły się dwa projekty edukacyjne:

„Podjuchy – moja mała ojczyzna” - I semestr, „Mieszkańcy Podjuch” - II semestr.

Projekty edukacyjne miały na celu:

- budowanie wśród dzieci i młodzieży szacunku i odpowiedzialności za swoją dzielnice, miasto i kraj

- poznanie historii Podjuch i dziejów swojej rodziny

- popularyzacja wiedzy o własnym regionie m.in. poprzez zajęcia praktyczne w terenie, wykłady, lekcje, zajęcia plastyczne, teatralne lub dramy, happeningi, konkursy,;

- aktywizowanie społeczności lokalnej do działania na rzecz dzielnicy

W projekcie wzięli udział przede wszystkim uczniowie klas III gimnazjum. Miłym zaskoczeniem był również udział dzieci z klas V i VIII.

Powstało kilka ciekawych filmów, które zostały wyświetlone w Bibliotece Publicznej w Podjuchach oraz plakaty promujące własne miejsce na Ziemi.

Łącznie w projekcie wzięło udział 30 dzieci.

Projekty realizowane były z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W realizację projektu zaangażowali się rodzice, którym za to serdecznie dziękuje.

Opiekun Renata Czachoń