4 listopada 2023r. uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na zbiórki zuchowe i harcerskie wyruszyli na Cmentarz Centralny. Sprzątanie zaczęli od grobów w Alei Zasłużonych Mieszkańców Szczecina. Zgrabili liście, przetarli groby, wyrzucili wypalone znicze i zapalili nowe. W dalszą drogę zuchy i harcerze przeszli przez lapidarium podziwiając stare nagrobki. Odwiedzili grobowiec nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena i jego żony Joahny. Zatrzymali się na kwaterze dziecięcej, gdzie podzieleni na 2-osobowe zespoły sprzątali groby, które były często opuszczone i zapomniane. Dumni z wykonanej pracy wrócili do domu.
W Zaduszki, w czwartek 2 listopada uczniowie klasy 6A zapalali znicze na Cmentarzu Centralnym w miejscach pamięci narodowej: przy pomnikach „Sybiraków”, „Ofiar pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych”, „ Tym, co nie powrócili z morza”, przy „Krzyżu Katyń 1940” i „Grudnia 1970” oraz w „ Kwaterze Zasłużonych”. Dla każdego uczestnika tego spaceru była to niezapomniana lekcja historii. To chwila zadumy nad losami narodu polskiego w burzliwych czasach XX wieku.
Mikołaj Kopernik wybitny polski astronom i uczony był niezwykłą osobowością swoich czasów.
Jego osobę i dokonania także nasi uczniowie postanowili poznać: przygotowywali plakaty, albumy i uczestniczyli w konkursach. W ramach rywalizacji drużynowych uczniowie z klas 5-7 postanowili rozwiązać test wiedzy o uczonym i zmierzyli się z zadaniami logicznymi. To spotkanie naukowe zatytułowane „Wędrówki z Mikołajem” z 30 października 2023 roku uświetnił swą obecnością sam Mikołaj Kopernik. W jego rolę wczuł się Michał Stachowski z klasy 8B. Wszyscy uczestnicy świetnie się bawili, przygotowali też ciekawostki z życia uczonego. Dyplomy uczestnictwa wręczyła Pani wicedyrektor Jadwiga Romankiewicz. Każdy z uczestników otrzymał pierniki i cukierki na zakończenie spotkania.
Na wrześniowe lekcje historii uczniowie klas czwartych przynosili pamiątki rodzinne. Cenne przedmioty, które znajdują się w rodzinnych zbiorach przedstawiali swoim kolegom i koleżankom.
Albumy, zdjęcia, medale, biżuteria, zabawki, książki, dokumenty, przedmioty codziennego użytku, przekazywane z pokolenia na pokolenie uatrakcyjniły nasze zajęcia z historii. Dla uczniów ważnym przeżyciem było wysłuchanie osobistych historii i możliwość dotknięcia pamiątek. Nasze zajęcia były bardzo ciekawe i dostarczyły wielu wzruszeń.