Projekt edukacyjny „Ty i ja na ścieżce zdrowia” to inicjatywa, która łączy edukację, aktywność fizyczną i kulturę. Jest on starannie zaplanowany i obejmuje różnorodne działania dostosowane do różnych grup wiekowych i zainteresowań. To nie tylko nauka o zdrowiu, ale także świetna okazja do integracji, rozwijania pasji i budowania pozytywnych nawyków na co dzień.
Projekt jest kompleksowy i angażujący. Uczniowie mają szansę nie tylko zdobywać wiedzę teoretyczną, ale także praktyczną – poprzez konkursy, wycieczki, zajęcia praktyczne i wyzwania. Działania takie jak promowanie zdrowego odżywiania, nauka pierwszej pomocy, aktywność fizyczna, a także poznawanie lokalnego dziedzictwa i kultury, tworzą wartościową całość.
Ważne jest, że projekt nawiązuje do dziedzictwa kulturowego i patriotyzmu lokalnego, co pomaga uczniom zbudować silniejszą więź z ich otoczeniem. Proponowany przeze mnie projekt edukacji zdrowotnej „Ty i ja na ścieżce zdrowia” skierowany był do wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Realizowany był w roku szkolnym 2024/2025 w II semestrze w ramach zajęć wychowanie do życia w rodzinie i zajęć rozwijających, plastyki oraz matematyki (Mateusz Michalak), na rajdach (Monika Fabisiak-Nigbor) oraz w klasie I (Lidia Teleman). Przewidziane treści programowe umożliwiają uczniom poszerzenie wiadomości i umiejętności, pobudzają do myślenia i poszukiwania, a przede wszystkim motywują do działania. Tematy zajęć ukierunkowane są na kształtowanie właściwej postawy ciała, racjonalne odżywianie, przestrzeganie zasad higieny osobistej, profilaktykę zdrowia, pierwszą pomoc, bezpieczeństwo w kontaktach z obcymi, jak również zapoznanie dzieci z rodzajami uzależnień i konsekwencjami stosowania różnych używek. W realizacji tego projektu zaplanowane zostały różne konkursy plastyczne, quizy z wiedzy, spotkania z pedagogiem szkolnym oraz wywiady z osobami znanymi z dbania o zdrowie. W ramach projektu zostanie wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.
Projekt podzielony był na kilka mniejszych podprojektów, którymi opiekują się koordynatorki/rzy.
Klasy 1- 4 - „Zdrowo jem - więcej wiem” Cel projektu: wzbogacenie wiedzy i umiejętności dzieci i rodziców na temat zdrowego odżywiania. Czas realizacji projektu: luty Grupa docelowa: dzieci i rodzice Projekt ukierunkowany jest na przygotowanie ulotek dla uczniów i ich rodziców oraz inne działania prozdrowotne.
Klasy 5 – 8 Propozycja na broszurę: opracować tygodniowy plan drugiego śniadania, „zamknąć go"
w kodzie QR, rodzic zeskanuje telefonem i może mieć gotową propozycję przygotowania drugiego śniadania.
Klasa 7 i 8 „Moda na zdrowie” Propozycje działań związanych ze zdrowym stylem życia w szkole.: promocja zdrowego stylu życia w szkole (ujęcie interdyscyplinarne). marzec /kwiecień 2025 Uczestnicy projektu: Obejmują wszystkich uczniów i pracowników szkoły, Promocja projektu: Wszystkie działania będą zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej szkoły. Plan realizacji projektu: przeprowadzona zostanie kontrola wagi uczniów (obliczanie BMI).
Klasy 6-8
“Rozmowy o zdrowiu z ciekawymi ludźmi”- Uczennice klasy 6-8 przeprowadzą wywiad, z ludźmi dbającymi o zdrowie, nagrają wywiad za pomocą aparatu CANON.
Klasa 1 – opiekun Lidia Teleman
Szukamy związków naszego osiedla z morzem. Spacer po okolicy.
Wędrówka trasą Ahoj przygodo- morska trasa Szczecina Wizyta w Centrum Zeglarskim w Dąbiu- propagowanie idei spędzania wolnego czasu na wodzie- żeglarstwo.
Klasa 3 - opiekun Monika Fabisiak-Nigbor
Styczeń 6 - lodowisko z rodzicami, kl. 1-7 (zuchy, harcerze)
Uczniowie z klas 1-7 wraz ze swoim rodzeństwem I rodzicami wzięli udział w wyjściu na lodowisko Lodogryf w Szczecinie. Wspólne spędzanie czasu na lodowisku pozwoliło na wzmocnienie relacji rodzinnych oraz pokazanie sposobu na aktywne spędzanie czasu.
Styczeń 25 - lodowisko z rodzicami, kl. 3
Rodzice wraz z uczniami z klasy 3a oraz wychowawczynią p. Moniką NIgbor-Fabisiak uczestniczyli we wspólnym wyjściu na lodowisko. Uczniowie w zależności od swoich umiejętności łyżwiarskich, albo przezwyciężali strach jazdy na łyżwach, albo doskonalili swój styl jazdy. Wyjście wzmocniło relacje klasowe i rodzinne uczniów.
Styczeń - cykl zbiórek o pierwszej pomocy, zdobywanie sprawności Ratownika kl. 4-7 (harcerze) plus oddział przedszkolny
Harcerze w styczniu zdobywali sprawność Ratownika podczas zbiórek utrwalali umiejętniości: dbania o bezpieczeństwo soje I poszkodowanego, wzywania pomocy, układania w pozycji bocznej I bezpiecznej. Każdy uczestnik zbiórki posiada swoją własną apteczkę osobistą z: rękawiczkami, bandażem, gazą. Podczas symulacji wzywali pomoc, ratowali osoby z udarem, poparzeniem, krwotokiem oraz omdleniem. Dzięki takim zajęciom uczniowie mają mniejszą barierę przy udzielaniu pierwszej pomocy.
Luty 3-7 - półkolonie szkolne kl. 1-4
Uczniowie klas 1-4 wzięli udział w zorganizowanych Półkoloniach w czasie pierwszego tygodnia ferii. Poznali sposoby aktywnego spędzania czasu w Szczecinie. Brali udział w wycieczkach do Kids Areny, kręgielni, wyjściu do kina I teatru oraz na warsztaty do Biblioteki Publicznej.
Luty 9-15 - zimowisko w Częstochowie kl. 1-7 (zuchy, harcerze)
Uczniowie naszej szkoły należący do kółka zuchy I kółka harcerze w drugim tygodniu ferii wyjechali na tydzień do Częstochowy, gdzie poznawali kulturę, tradycję oraz zabytki Częstochowy. Brali udział także w zajęciach basenowych, grach terenowych oraz warsztatach w muzeum górnictwa czy archeologii.
Luty - gra terenowa po Podjuchach kl. 4-7 (harcerze)
Podczas zajęć koła harcerzy uczniowie brali udział w grze terenowej po Podjuchach odnajdując ważne dla mieszkańców Podjuch miejsca tj. Poczta, Dworzec PKP Szczecin Podjuchy, Rada Osiedla, przychodnia.
Luty - zajęcia o pierwszej pomocy kl. 3
W ramach projektu odbyły się zajęcia pierwszej pomocy . Uczniowie klasy 3a rozmawiali o tym jak dbać o swoje bezpieczeństwo w czasie udzielania pomocy, jak wezwać pomoc oraz ćwiczyli poprawne sprawdzanie oddechu.
Marzec - biwak z rajdem sobotnim po Puszczy Wkrzańskiej kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
Uczniowie wzięli udział w rajdzie po Puszczy Wkrzańskiej. W czasie rajdu wspierała ich przyjaciółka mucha, która obchodziła urodziny. Na punktach trzeba było zaśpiewać piosenkę Skladów o wiośnie, nakarmić kulkami pająka oraz zbudować szałas.
Marzec - poznawanie zawodu kolejarza, poznawanie Polski. Sprawność kolejarza kl. 1-3 i kl. 4,6 (zuchy) plus oddział przedszkolny
W marcu uczniowie oddziału przedszkolnego i klas 1-6 wzięli udział w wycieczce do Muzeum Kolejnictwa na Pomorzu Zachodnim. Poznali historię kolei, zobaczyli pierwsze parowozy. Dowiedzieli się jakie zadania ma kolejarz. Zobaczyli miejsce szkolenia kolejarzy.
Kwiecień - sadzenie jadalnych roślin i hodowanie np. sałaty, pomidorów kl. 4-7 (harcerze)
W kwietniu nasi harcerze sadzili w doniczkach słoneczniki, którymi się zajmowali. A na początku maja posadzili drzewa owocowe na stanicy harcerskiej w Zdrojach.
Kwiecień - rajd po Puszczy Wkrzańskiej kl. 4-7 (harcerze)
Harcerze wyruszyli na rajd po Puszczy Wkrzańskiej. Zaczęli swoją przygodę na Jeziorze Głębokim okrążając je, a następnie szlakiem żółtym i niebieskim dotarli do Polany Harcerskiej, gdzie ułożyli ognisko i upiekli kiełbaski.
Maj - zajęcia o zdrowym trybie życia, wykonanie zdrowych kanapek kl. 4-7 (harcerze)
Podczas zbiórki harcerze poznali Piramidę Żywienia. Dowiedzieli się faktów i mitów odnośnie zdrowego odżywania. Na koniec podzieleni na zespoły przygotowali zdrowe potrawy: tortille, kanapki oraz sałatki warzywne.
Maj - zdobywanie sprawności olimpijczyk, poznanie olimpijczyków, dyscyplin olimpijskich kl. 1-3, (zuchy) plus oddział przedszkolny
W maju zuchy, czyli uczniowie klas 1-3 poznawali sylwetki olimpijczyków polskich. Dowiedzieli się także co oznaczają koła w logo Igrzysk Olimpijskich. Brali udział w niektórych dyscyplinach sportowych. Zorganizowali turniej rzutu dyskiem i gry w Babingtona.
Maj - rodzinny rajd po Puszczy Bukowej kl. 3
W maju klasa 3a wraz z rodzicami wyruszyła na skraj Puszczy Bukowej, gdzie zorganizowała wspólnie Dzień Rodziny. Dzieci wspólnie z rodzicami przeszli się od Jeziora Szmaragdowego do miejsca ogniskowego. Tam rozpalili ognisko. Uczniowie klasy 3 zbudowali szałasy.
Czerwiec - turniej sportowy harcerze organizują zuchom kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
W czerwcu odbył się turniej sportowy organizowany przez kółko zuchy dla kółka harcerzey. Zuchy przygotowały konkurencje typu: labirynt, sztafeta oraz zbijak. Następnie wszyscy kółka zuchy i kółka harcerzy wzięli udział w zawodach sportowych.
Czerwiec - biwak pod namiotami na skraju Puszczy Bukowej, kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
W czerwcu uczniowie klas 1-7, którzy należą do kółka zuchy i kółka harcerze wzięli udział w nocowance na stanicy hufca pod namiotami. Wspólnie siedzieli wieczorem przy ognisku śpiewając piosenki i podsumowując swoje przygody z tego roku. Rano wyruszyli na grę harcerską po Puszczy Bukowej poznając legendy puszczy oraz pomniki przyrody. Zagrali w podchody miedzy ekipami.
Czerwiec - wycieczka jednodniową do Poznania kl. 3
23 czerwca 2025r. klasy 3a i 3b wyruszają na wycieczkę pociągiem do Poznania. NA miejscu oprowadza nas przewodnik opowiadając o zabytkach poznańskich. Będziemy pod ratuszem słuchać hymnu Poznania oraz oglądać słynne koziołki. Następnie weźmiemy udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie poznamy gwarę poznańską i wykonamy rogale.
Sierpień obóz i kolonia zuchową w Siamoszycach pod Krakowem. kl. 1-7 (zuchy, harcerze) plus oddział przedszkolny
Szykujemy się na obóz letni w sierpniu. Będziemy tam wędrować szlakiem orlich gniazd. Zwiedzać pozostałości po zamkach oraz poznawać historię naszego kraju. Ostatniego dnia obozu będziemy w Krakowie pod pomnikiem Smoka Wawelskiego i na Zamku na Wawelu.